Qualifier Round 2 Heat Sheet
1
2wd Stock Buggy 21.5 Independent (Heat 1/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1BRANDON HEINEMANN
2 2MALACHI WILLIAMS
3 3MATTHEW LAYMAN
4 4NATHAN MORGAN
5 5NICK OBERST
6 6BRANDON HICKS
7 7DANNY HAUTER
8 8DOUG BETHARD
2
2wd Stock Buggy 21.5 Independent (Heat 2/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1JASON RUZICKA
2 2BEAU VOMASTIC
3 3BRIAN HONSTAIN
4 4CRIS CRON
5 5CHRIS HERLING
6 6NIC MORHOUS
7 7STEVE MADSEN
8 8SHAUN GARRINGER
3
2wd Stock Buggy 21.5 Independent (Heat 3/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1LOGAN PALFREY
2 2BEN JONES
3 3BRYAN BIRD
4 4SEIN KIM
5 5DONAVAN MESA
6 6RON WALKER
7 7CONNOR ORRINO
8 8DARRIN MITHUN
4
2wd Stock Buggy 21.5 Independent (Heat 4/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1DALE WENSTAD
2 2LEE CONLEY JR
3 3JESSE MUSSER
4 4LANCE BAKKI
5 5ROBERT SCHERFF
6 6DERRICK ROBINSON
7 7IAN MORHOUS
8 8JEREMY WALKER
5
2WD Stock Buggy 17.5 Expert (Heat 1/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1MIKE KOZO
2 2SHANNON HOUFEK
3 3JIM DUNLAP
4 4KYLE PREDMORE
5 5DAVID CRUISE-HOLLOWAY
6 6JASON DAY
7 7CHAD EUBANKS
6
2WD Stock Buggy 17.5 Expert (Heat 2/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1TODD BENNETT
2 2DEREK MESA
3 3ALLI BROWN
4 4ANDRE ROCHELEAU
5 5BRANDON DYCHE
6 6WOODY GARWOOD
7
2WD Stock Buggy 17.5 Expert (Heat 3/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1JEFF JENKINS JR
2 2TEDDY FENT
3 3MIKE OLIVERIA
4 4KEVIN CLINE
5 5ANDREW BEAUCHAMP
6 6JOSEPH JOHNSON
8
2WD Stock Buggy 17.5 Expert (Heat 4/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1KODY KNUDTSON
2 2JASON DIAS
3 3SAMMY MORAN
4 4LUKE UNIS
5 5DAVEY BATTA
6 6RON BEGEOT
7 7RYAN MCGLOTHERN
9
4WD Pro4 Modified Short Course (Heat 1/2)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1SPENCER KIDD
2 2GRACE HONSTAIN
3 3JOHN MUSSER
4 4JAMES DICKINSON
10
4WD Pro4 Modified Short Course (Heat 2/2)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1TYLER MILLER
2 2JON STERLING
3 3LEE CONLEY JR
4 4JOHN POWERS
5 5MIKEY BROWN
11
2WD Pro2 13.5 Short Course (Heat 1/3)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1JD VAN KIRK
2 2BEAU VOMASTIC
3 3CRIS CRON
4 4DAN AMES
5 5JAMES DICKINSON
6 6TOM JONES
12
2WD Pro2 13.5 Short Course (Heat 2/3)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1BRANNON BEAUCHAMP
2 2WOODY GARWOOD
3 3DERRICK ROBINSON
4 4SPENCER KIDD
5 5JOHN POWERS
6 6SCOTT DYCHE
13
2WD Pro2 13.5 Short Course (Heat 3/3)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1ALEX KOSCIUSZEK
2 2DAVEY BATTA
3 3CHRIS BARTON
4 4JAMES JOHNSON
5 5LEE CONLEY JR
6 6TODD BENNETT
7 7BRANDON DYCHE
14
4WD Modified Buggy (Heat 1/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1JACKSON ANDRES
2 2DALTON PIERCE
3 3JOHNNY CHASE
4 4NICHOLAS COLANDER
5 5RODOLPHE BEDU
6 6NATHAN MORGAN
7 7REX MATHIS
15
4WD Modified Buggy (Heat 2/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1TYLER HICKS
2 2MIKEY BROWN
3 3JOE PILLARS
4 4BRANDON FOOTE
5 5CHAD EUBANKS
6 6DOUGLAS HOBBS
7 7RYAN REAVIS
16
4WD Modified Buggy (Heat 3/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1MAX FLURER
2 2TANNER DAY
3 3MATTHEW GONZALES
4 4ZAC GASTELUM
5 5JAKE THAYER
6 6SHAUN DUNLAP
7 7JOHN WALENTIA
17
4WD Modified Buggy (Heat 4/4)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1TY TESSMANN
2 2DUSTIN EVANS
3 3RYAN MAIFIELD
4 4HARLEY YOSHII
5 5ALEX KOSCIUSZEK
6 6JP RICHARDS
7 7DREIGHTON STOUB
18
4WD Buggy 13.5 (Heat 1/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1DONAVAN MESA
2 2JASON DAY
3 3MATTHEW LAYMAN
4 4BRANDON HICKS
5 5JOHN MUSSER
6 6DAVID CRUISE-HOLLOWAY
7 7DANNY HAUTER
8 8PAXTON REUNANEN
19
4WD Buggy 13.5 (Heat 2/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1ROBERT SCHERFF
2 2SPENCER KIDD
3 3ANDRE ROCHELEAU
4 4KYLE PREDMORE
5 5CONNOR ORRINO
6 6BRIAN HONSTAIN
7 7DARRIN MITHUN
8 8BEN JONES
20
4WD Buggy 13.5 (Heat 3/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1ANDREW BEAUCHAMP
2 2DEREK MESA
3 3ALLI BROWN
4 4DERRICK ROBINSON
5 5JESSE MUSSER
6 6RODOLPHE BEDU
7 7WOODY GARWOOD
8 8JEREMY WALKER
21
4WD Buggy 13.5 (Heat 4/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1LUKE UNIS
2 2RYAN MCGLOTHERN
3 3KEVIN CLINE
4 4JAMES JOHNSON
5 5NICHOLAS COLANDER
6 6SHANNON HOUFEK
7 7TODD BENNETT
8 8LOGAN PALFREY
22
4WD Buggy 13.5 (Heat 5/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1SHANE BORDEN
2 2KODY KNUDTSON
3 3JASON DIAS
4 4JEFF JENKINS JR
5 5THOMAS TRAN
6 6SAMMY MORAN
7 7JOSEPH JOHNSON
8 8JON STERLING
23
2WD Modified Buggy (40 and Over) (Heat 1/3)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1TERRY YEO
2 2RANDY MESA
3 3WILL CHAMPAGNE
4 4KEVIN HOBBS
5 5TOM JONES
6 6KYLE PREDMORE
7 7SCOTT BROWN
24
2WD Modified Buggy (40 and Over) (Heat 2/3)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1LEE CONLEY JR
2 2JACK LEIGHAN
3 3SHANNON HOUFEK
4 4LANCE BAKKI
5 5DALE WENSTAD
6 6WOODY GARWOOD
25
2WD Modified Buggy (40 and Over) (Heat 3/3)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1BRENT THIELKE
2 2JOHN WALENTIA
3 3RON BEGEOT
4 4JAMES JOHNSON
5 5GEORGE CHERRY
6 6JEREMY SCOVRONSKI
26
2WD Racing Truck 13.5 (Heat 1/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1MIKE KOZO
2 2JD VAN KIRK
3 3DAN AMES
4 4CONNOR ORRINO
5 5CHRIS HERLING
6 6STEVE MADSEN
7 7ANDREW CLARK
8 8RYAN MCGLOTHERN
27
2WD Racing Truck 13.5 (Heat 2/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1DONAVAN MESA
2 2JIM DUNLAP
3 3MATTHEW LAYMAN
4 4SCOTT DYCHE
5 5CRIS CRON
6 6JAMES DICKINSON
7 7NIC MORHOUS
28
2WD Racing Truck 13.5 (Heat 3/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1MIKE OLIVERIA
2 2BRANNON BEAUCHAMP
3 3LOGAN PALFREY
4 4ALLI BROWN
5 5JOHN POWERS
6 6DEREK MESA
7 7ROBERT SCHERFF
29
2WD Racing Truck 13.5 (Heat 4/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1DOUGLAS HOBBS
2 2JACK LEIGHAN
3 3CHRIS BARTON
4 4SHANNON HOUFEK
5 5BRANDON DYCHE
6 6SPENCER KIDD
7 7TEDDY FENT
30
2WD Racing Truck 13.5 (Heat 5/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1HARLEY YOSHII
2 2SAMMY MORAN
3 3BRENT THIELKE
4 4DALTON PIERCE
5 5SHANE BORDEN
6 6LUKE UNIS
7 7DAVEY BATTA
8 8JAMES JOHNSON
31
2WD Modified Buggy (Heat 1/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1AUSTIN HUDSON
2 2GEORGE CHERRY
3 3JEREMY SCOVRONSKI
4 4NICHOLAS COLANDER
5 5TERRY YEO
6 6WILL CHAMPAGNE
7 7BEAU VOMASTIC
32
2WD Modified Buggy (Heat 2/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1JAKE THAYER
2 2DALTON PIERCE
3 3RYAN REAVIS
4 4JOHNNY CHASE
5 5CHAD EUBANKS
6 6JACK LEIGHAN
7 7DOUGLAS HOBBS
33
2WD Modified Buggy (Heat 3/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1TYLER HICKS
2 2JOE PILLARS
3 3SHAUN DUNLAP
4 4SHANE BORDEN
5 5ZAC GASTELUM
6 6BRANDON FOOTE
7 7TYLER MILLER
34
2WD Modified Buggy (Heat 4/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1HARLEY YOSHII
2 2JACKSON ANDRES
3 3ALEX KOSCIUSZEK
4 4MIKEY BROWN
5 5JOHN WALENTIA
6 6MATTHEW GONZALES
7 7MAX FLURER
35
2WD Modified Buggy (Heat 5/5)
Length: 5:00 Minutes Status: Complete (View Results)
Pos Car # / Driver Seed # Seed Result
1 1RYAN MAIFIELD
2 2TY TESSMANN
3 3DREIGHTON STOUB
4 4JP RICHARDS
5 5BRENT THIELKE
6 6TANNER DAY
7 7DUSTIN EVANS
Event Stats & Details
Race Track Tacoma R C Raceway
Registrations Entries: 245
Drivers: 112
Total Race Laps 19,951
Total Race Time 104 hours, 54 minutes, 47 seconds
close X